Історія пивоварні:

Перша згадка про Глібівський завод датована 1880 роком.

На той час, пивзавод перебував в оренді у пана Mecher Morgerster. Тоді, це було невелике підприємство, яке щороку виробляло близько десяти тисяч гектолітрів пива.
У 1897 році, пивоварня вже мала горду назву «Першої Подільської Парової Броварні». Власниками якої були граф Щенсній та Ольга Козібродзькі. Головні здобутки «Першої Подільської Парової Броварні» отримані в Європі, а саме у Відні де 1904 році на виставці пиво було нагороджене «золотими медалями».

 

З газети 1913 року:

«Заклади промисловості графів Козібродзкіх в Глібові: пошта і телеграф Глібова, 4 телефони, залізнична станція Гримайлів. Перша Подільська Парова Броварня Емерика Щесного і Ольги Козібродзкіх в м.Глібів нагороджені численними вітчизняними та зарубіжними медалями, робить чудові сорти пива: пиво «Березневе», пиво «Березневе Експортне», «Спеціальне Пиво Заводу», «Бок Глібівський», «Лезак».
З 1913 року реклама бровару інформувала що, " Mleczarnia Browaru Parovego", молокозавод в Глібові виробляв знане в широких колах, таке, що користувалося визнанням десертне масло. Також пекарня бровару виготовляла усілякого різноманіття хліболулочні вироби, а млин, який був оснащений найновішими машинами виробляв різного роду мучні, пшеничні та житні вироби. Тож бачимо, що Глібівський маєток родини Козібродських мав не тільки броварню, а й молокозавод, пекарню, млин, а також джерельну воду з лікувальними властивостями, що сприяла виготовленню на стільки смачної і вдалої продукції, що згадка про діяльність родини Козібродських була не тільки на словах містян, а й мала згадку у рекламних виданнях європейський паблік.

 

У радянські часи Глібівська пивоварня працювала з 50-х по 80-і роки.
У 2021 році відбулось відродження пивоварні. Нащадком графа Козібродзкого, який проживає у Варшаві, були передані старовинні рецепти пивоваріння збережені до наших часів. Згідно них, відроджується «Перша Подільська Парова Броварня» у Глібові. Сучасні пивовари варять пиво на високотехнологічному обладнанні старовинним способом відкритого бродіння.

ВІДРОДЖЕННЯ ВИРОБНИЦТВА